Zastosowanie ssaków medycznych

Ssak medyczny to urządzenie, znane większości z nas, z gabinetów stomatologicznych. Lekarz dentysta, w czasie zabiegu stomatologicznego stosuje ssak, żeby odessać płyny z jamy ustnej pacjenta w celu zachowania czystego i suchego pola zabiegowego.

Rodzaje ssaków medycznych

ssaki przyrządy medyczneNie każdy jednak wie, że te urządzenia mają zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny. W zasadzie wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba pozbycia się wydzielin pochodzenia fizjologicznego, lub tych pochodzących z ran, stosuje się ssaki przyrządy medyczne tego typu w swoim działaniu wykorzystują różnicę ciśnień. Oznacza to, że ssak wciąga płyny ze środowiska zewnętrznego, którym jest wydzielina, do środowiska wewnętrznego, którym jest pojemnik próżniowy. Placówki medyczne, które planują zakup ssaków, powinny wybrać modele spełniające warunki określone w Polskiej Normie PN – EN ISO 10079-1, która opisuje pojemność naczyń zbiorczych, parametry węży ssących oraz natężenie i długość przepływu. Ważne jest także oznaczenie klasy ssaka. Ssaki medyczne klasy BF i niższej są przeznaczone do użytku domowego i w karetkach. Na salach operacyjnych powinno używać się wyłącznie ssaków medycznych klasy CF. Jeśli ssak nie ma wyraźnego oznaczenia, to z pewnością możemy stwierdzić, że jest on najniższej B klasy. Ssaki medyczne dzielą się na dwie główne kategorie – elektryczne oraz ręczne. Ssaki ręczne są przeznaczone do stosowania doraźnego. Kiedy konieczne jest stałe odsysanie płynów, należy stosować ssaki medyczne elektryczne, które mogą pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.

Ssaki elektryczne mogą być zasilane przewodem z domowej sieci energetycznej, akumulatorami, lub mogą łączyć obie te funkcje. Istnieją także modele przenośne, które zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej, można więc korzystać z nich poza domem.