Zasad działania dygestorium w laboratorium

Para w laboratorium oznacza zazwyczaj kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia człowieka, które mogą wywołać wpływ na nasze zdrowie. Aby nie dopuścić do tak niebezpiecznych sytuacji, pracownicy laboratorium wykonują swoje codzienne czynności pod specjalną osłoną, która ma za zadanie ich chronić.

Dygestorium nastołowe chroni pracowników laboratorium

dygestoria nastołoweNa stole, gdzie wykonuje się badania chemicy operują probówkami, w których znajduje się ciecz, o często niebezpiecznych właściwościach. Aby ta ciecz nie miała kontaktu z laborantem, stół powinien być odpowiednio osłonięty. Przegroda, chroniąca w takim momencie laboranta to tak zwane dygestoria nastołowe, pełniące dużo bardziej rozbudowaną rolę niż tylko osłony. Dygestorium składa się z kilku elementów, które chronią laboranta przed tak niebezpiecznymi sytuacjami jak gwałtowna reakcja chemiczna, czy też opary, wydzielane podczas reakcji. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem dygestorium jest okap, wyposażony w wentylator wyciągowy, który wysysa niebezpieczne opary na zewnątrz pomieszczenia. Taki wentylator musi stale pracować, aby zachować odpowiedni ciąg, przez co opary nie wydostają się na zewnątrz. Drugim ważnym elementem dygestorium są przezroczyste osłony, które zabezpieczają chemika przed odpryskami niebezpiecznych substancji. Są wykonane zazwyczaj z pleksi lub szkła. Muszą zapewnić odpowiednią widoczność i wytrzymałość.

Pod osłonami znajduje się przestrzeń operacyjna, czyli szczelina, na tyle duża, że laborant może włożyć tam swobodnie ręce, aby operować probówkami. Każde dygestorium powinno mieć odpowiedni atest, aby można je było w ogóle używać, który świadczy o tym, że producent tego elementu wyposażenia wykonał przed sprzedażą odpowiednie testy podczas realnej pracy.