Z dziadkiem przez świat

Przez wiele lat, tak długo jak żyję, zdołałem zaobserwować sporo rzeczy, które zaskakują mnie, moich rodziców, jak i dziadków. Za każdym razem jak mówię sobie, że nic mnie już nie zaskoczy, to jednak jest zupełnie przeciwnie. A skoro mnie może zaskoczyć, to co w takim razie może pomyśleć starsza osoba?

Nowe technologie dla każdego

panorama sferycznaPrzechodząc do sedna, pokazałem ostatnio dziadkowi zjawisko jakim jest panorama sferyczna. Gdy zobaczył, że zdjęcie może być zrobione tak, że dzięki niemu czujemy się jakbyśmy byli w danym miejscu, chwycił się za głowę. Wspomniał, że w jego czasach zdjęcia były czarno-białe, pokazywały niewiele i były słabej jakości. Nigdy nie podejrzewał, że w przeciągu tych lat dojdziemy do etapu, gdzie obraz na zdjęciu można obracać wykonując pełen obrót wokół własnej osi. Nikt by nie pomyślał, że zdjęcia okażą się tak dobre, prędzej uwierzono by w istoty pozaziemskie, niż w coś takiego. Gdy zobaczyłem zaskoczenie dziadka pokazując mu sferyczne zdjęcie naszej ulicy, postanowiłem jeszcze bardziej go zaskoczyć. Zapytałem go, czy jest takie miejsce na ziemi, które chciałby odwiedzić, lecz z jego chorobą oraz wiekiem nie ma ku temu okazji. Wspomniał wtedy, że w życiu to on wiele widział, wiele zwiedził, jednak zawsze marzył o podróży do Włoch, której teraz już nie może odbyć. Wtedy stwierdziłem, że to żaden problem, kazałem mu rozsiąść się w fotelu i powiedziałem, że zabieram go na wirtualną wycieczkę. Gdy zapytał czy ma ubrać kurtkę, zaśmiałem się mówiąc, że wystarczy jak usiądzie. Wtedy zabrałem go na długą wycieczkę po miejscach, które bardzo chciał odwiedzić.

Możliwości jakie daje nam współczesna technika oraz internet nigdy nie przestaną zadziwiać dziadka. W sumie to nie dziwię mu się, sam jestem zaskoczony za każdym razem jak na coś natrafiam, więc z jakiej racji on miałby nie być. Ważne jest jednak to, że mogłem sprawić mu radość w tak prosty, a jednak dobry sposób.