Wialnie do pszczenicy i żyta

W sytuacji, gdy środki do bejcowania zboża nie zadziałają tak, jak powinny, może się okazać, że pszenica lub żyto będą zanieczyszczone. Powodem tego jest duża wilgoć w skorupce, dzięki czemu przylega ona do ziarna i nie odrywa się w kombajnie. Można to oczywiście oczyścić, jednak potrzebna jest do tego wialnia. Proces czyszczenia ziarna jest szybki i polega na przewianiu go w warunkach odpowiedniego, niskiego poziomu wilgoci.

Wydajne wialnie do czyszczenia zboża

wialnie do zbożaWialnia składa się z systemów wentylacyjnych oraz transportowych dla ziarna. Mowa o przenoszeniu ziarna z miejsca czyszczenia do przyczepy lub silosu. Tego typu urządzenie składa się i rozkłada na gospodarstwie według potrzeb. Wialnie do zboża posiadają duże wentylatory, a także grzałki, które momentalnie wysuszają powietrze. Dodatkowo w wialni możemy zamontować przenośniki kubełkowe, które transportują zboża z silosów lub do nich, jeśli jest już oczyszczone. Wszelkie zabrudzenia trafiają do worków typu big bag. Nadają się one na kompost, a także biomasę. Najlepsze jest to, że wialnia nie musi być stałym elementem infrastruktury na gospodarstwie. Można ją swobodnie składać, a także przechowywać po rozłożeniu. W wielu regionach istnieje także opcja wynajęcia wialni lub zlecenie usługi przewiania zboża. Najprostszą formę wialni spotkamy już w kombajnach. Czasami jednak taki rodzaj wialni nie wystarcza.

W rolnictwie mamy coraz nowocześniejsze rozwiązania, których celem jest podniesienie wydajności i jakości upraw. Zboże powinno być oczyszczone, ponieważ dzięki temu rolnik otrzyma lepszą stawkę za tonę w punkcie skupu lub u firmy, z którą ma podpisany kontrakt. Od czystości zboża zależy również wilgoć. Dopuszczalny poziom wilgoci to czternaście procent podczas pomiaru losowego.