Wagi wykorzystywane w przemyśle

 

Ważenie odbywa się w każdym miejscu, które związane jest w jakimkolwiek stopniu z jakimś produktem. W domu najczęściej odważamy składniki na ciasto, sklepie ważymy sery i owoce, zaś w fabryce będziemy ważyć różne surowce. Te ostatnie mają specjalne wymagania dotyczące wagi, która je pomieści.

Waga na taśmie

dokładne wagi taśmociągoweNajpopularniejszym i jednocześnie najprecyzyjniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu na linii produkcyjnej dokonamy pomiaru różnorodnych surowców i produktów, są niezwykle dokładne wagi taśmociągowe. Są to automatyczne wagi, zbudowane z stabilnego pomostu wagowego umieszczonego na taśmie. Odpowiednio skonstruowany pomost wspiera się na czujnikach tensometrycznych i detektorze prędkości taśmy. To właśnie czujniki tensometryczne odpowiadają za precyzyjny pomiar, którego nieścisłość mieści się w przedziale od połowy do jednego procenta. Mogą one pracować z taką samą wydajnością w różnych temperaturach i są całkowicie odporne na wszelkie wstrząsy i drgania. Wagi taśmociągowe przeznaczone są do ważenia towarów masowych i są świetnym rozwiązaniem dla wielu sektorów przemysłu. Doskonale poradzą sobie w fabrykach, zakładach przetwórczych, a także magazynach i pakowalniach stosujących przenośniki taśmowe. Wagi te mogą być używane praktycznie z każdym przenośnikiem taśmowym – bez względu na szerokość i mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Platformę wagową montuje się na taśmociągu w miejscu jednego zestawu rolek.

Wagi taśmociągowe stale podlegają rozwojowi technologicznemu, dzięki któremu stają się coraz bardziej wytrzymałe, a pomiary przez nie wykonywane są właściwie bezbłędne. Polskie wagi taśmociągowe oparte są na rodzimych podzespołach, dzięki czemu gwarantują niezawodną pracę za stosunkowo nieznaczną cenę.