Testy na celiakię

Popularność bezglutenowej diety nieustannie rośnie. Przede wszystkim taką dietę stosują osoby, które są chore na celiakię. Takie osoby kategorycznie nie mogą spożywać glutenu w codziennej diecie. Jednak dietę bezglutenową stosują chętnie również osoby zdrowe. Dieta bezglutenowa ma wiele korzyści zdrowotnych, a czasami pomaga nawet schudnąć.

Badania na celiakię

celiakia - najlepsze testyNa diecie bezglutenowej trzeba przede wszystkim zrezygnować z pszenicy i produktów z niej stworzonych. Gluten, czyli mieszanina różnych białek w niektórych zbożach. Najwięcej glutenu znajduje się właśnie w pszenicy, żeby potwierdzić nietolerancję należy  wykonać celiakia – najlepsze testy, które są szybkie i proste. Z mąki pszennej tworzonych jest wiele produktów, między innymi pieczywo, ciasta czy słodycze. Jednak w sklepach można kupić również bezglutenowe produkty tego typu. Osoby na bezglutenowej diecie powinny kupować bezglutenowe pieczywo, ciasta i słodycze. Istnieje wiele różnego rodzaju produktów, które są naturalnie bezglutenowe, są to na przykład ziemniaki, ryż, kasza gryczana, kasza gryczana, kasza jaglana, płatki kukurydziane, warzywa czy owoce. Osoby, które korzystają z bezglutenowej diety powinny zwracać większą uwagę na etykiety i składy produktów. Czasami z pozoru bezglutenowy produkt, może zawierać go w swoim składzie. Najbezpieczniejszymi produktami są te, które na swoim opakowaniu posiadają znak przekreślonego kłosa. Świadczy on o tym, że dany produkt na sto procent jest bezglutenowy i nie zawiera jego nawet śladowych ilości.

Podczas codziennej diety, w posiłkach nie powinno zabraknąć niezbędnych witamin oraz minerałów. Dieta powinna być bogata w składniki odżywcze i wartościowa. Dieta bezglutenowa, dieta wegańska czy dieta wegetariańska to rodzaje diet, które są coraz bardziej popularne, i z których korzysta coraz więcej osób lubiących eksperymentować w kuchni.