Świadectwo wchodzące w skład dokumentacji technicznej

Tworzenie paszportów energetycznych dla budynków ma kilka celów. Najważniejszym celem wykonywania świadectwa charakterystyki energetycznej jest oczywiście zapewnienie największych oszczędności na energii. I wcale nie chodzi tutaj tylko o to, by właściciele płacili jak najmniej za rachunki.

Dołączenie świadectwa do zawiadomienia o ukończeniu budowy

projektowana charakterystyka energetyczna wrocławChodzi też o ochronę środowiska naturalnego. Dzisiaj buduje się nie tylko budynki energooszczędne, ale również ekologiczne. Nie da się ukryć, że ceny za energię rosną z roku na rok. Dlatego też poszukuje się przeróżnych rozwiązań, które doprowadzą do obniżenia kosztów. Redukowanie zużycia energii jest bardzo ważne. Z pewnością za jakiś czas taka projektowana charakterystyka energetyczna wrocław będzie podstawowym elementem wchodzącym w skład dokumentacji technicznej budynku. Trzeba jednak omówić wszystko po kolei, by przekonać się, jak ważne jest posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Zgodnie z prawem budowlanym i energetycznym nie można zamieszkać w domu, budynku, który został wybudowany w 2009 roku lub po tym roku i nie posiada świadectwa charakterystyki energetycznej. Chodzi tutaj także o budynki, które były modernizowane po roku 2009. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie grozi za to wysoka kara. Lepiej więc wydać pieniądze na stworzenie paszportu energetycznego, aniżeli później płacić sporą sumę kary pieniężnej za jego brak. Obecnie kara wynosi 10 tysięcy złotych. Nikt przecież nie chciałby płacić tak wysokiej kary!

Dlatego nie można zapominać o świadectwie charakterystyki energetycznej. Warto również wspomnieć o tym, że kopię świadectwa należy dołączyć do zawiadomienia o ukończeniu budowę. Ważne jest właśnie to, aby była to kopia – oryginał świadectwa charakterystyki energetycznej zawsze zachowujemy dla siebie.