Silnik elektryczny na jacht

Kupując jacht czy łódź niejednokrotnie stajemy przed dylematem, czy powinniśmy kupić do niej silnik elektryczny. Jest to niemały wydatek, dlatego decyzja ta powinna być podjęta starannie i z odpowiednim namysłem. To rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy. Postaram się powiedzieć na ten temat kilka słów, bazując na moim własnym doświadczeniu.

Silnik elektryczny na jacht – kupować czy nie?

silnik elektryczny do łodziZdarzyło Ci się kiedyś pojechać na jacht na jeden dzień i utknąć na środku jeziora? Mi się zdarzyło, dlatego silnik elektryczny uważam za absolutnie niezbędny element wyposażenia każdej łodzi. To było latem 2011 roku. Mój wujek ma jacht i od czasu do czasu nas na niego zaprasza. Nie jest jakimś szczególnie wprawionym żeglarzem, nie ma nawet patentu, ale potrafi tę łódkę prowadzić i sprawia mu to przyjemność. To był miły, letni dzień, wiatr wiał idealnie na małą żeglugę dookoła jeziora. Cały dzień było pięknie, żeglowaliśmy, kąpaliśmy się w jeziorze, piliśmy piwo. Po prostu scenariusz wymarzonego popołudnia nad jeziorem. Zbliżała się godzina 18 i postanowiliśmy wrócić do docelowego portu. Wszystko było pięknie, aż gdzieś na środku wieczora skończył nam się wiatr. Dosłownie z minuty na minutę osłabł i zostawił nas na środku jeziora. Nie mieliśmy jeszcze wtedy silnika elektrycznego, a pagaje były nieco za krótkie. Finał tej historii był takie, że wiosłowaliśmy sterem i dotarliśmy do brzegu około godziny 22. Niby nic traumatycznego się nie wydarzyło, ale byliśmy wykończeni. Wtedy silnik elektryczny do łodzi bardzo by nam się przydał.

Od tego feralnego dnia stwierdziliśmy, że jest to pierwszy i podstawowy zakup do każdego typu łodzi. Na jeziorze jak w górach – nigdy nie wiesz kiedy nagle może zmienić się pogoda, dlatego trzeba być przygotowanym na każde możliwe warunki atmosferyczne.