Przenoszenie napędu przy pomocy pasów

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale istnieją części, które umożliwiają właściwe działanie maszyn, a które swoje zastosowanie znajdują w niemal każdej maszynie, bez względu na wykonywane przez nią ostatecznie zadania. Jednym z tego typu elementów są oczywiście pasy napędowe, które stanowią idealne rozwiązanie dla przenoszenia napędu.

Różne rodzaje pasów napędowych

przemysłowe pasy napędoweZe względu na różne zastosowania, producenci dostarczają na rynek różne rodzaje pasów napędowych, by we właściwy sposób zaspokoić zapotrzebowanie na tego typu produkty. Z tego też względu przemysłowe pasy napędowe możemy podzielić na pasy zębate, klinowe, pasy napędowe płaskie i pasy napędowe specjalne. Wśród pasów zębatych, niektórzy producenci wyróżniają również, w szczególnej kategorii, pasy zębate ze specjalnym wyposażeniem. Jest to dość ciekawy rodzaj pasów, który w chwili obecnej odpowiada na najnowsze zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów, potrzebujących pasów o szczególnych właściwościach do swoich maszyn. Często mówi się o rozwoju technologicznym, czego następstwem jest rozwój konstrukcji maszyn. Logicznym wydaje się więc, że również elementy składające się na wnętrze maszyny, muszą przechodzić swoją regularną ewolucję. Z tego też powodu pasy zębate ze specjalnym wyposażeniem posiadają dodatkowe funkcje technologiczne, na przykład: pozycjonowanie, przysysanie, wydmuchiwanie, trzymanie stałym magnesem, zbieranie zabierakami. Rzecz jasna dodatkowe funkcjonalności tego typu pasów możliwe są ze względu na odpowiednie doposażenie standardowej konstrukcji pasów o nowe części.

Powyższy przykład pasów napędowych dość dobrze pokazuje, że czujni producenci, bez względu na wytwarzane dobro, zawsze znajdą rozwiązanie problemów i potrzeb swoich klientów, ulepszając dostarczany im do tej pory produkt o nowe, potrzebne funkcje.