Praca operatora maszyn sterowanych numerycznie

Coraz częściej podczas poszukiwania pracy za pośrednictwem Internetu, można się natknąć na ogłoszenia dotyczące pracy operatora maszyn sterowanych numerycznie. Zapewne wiele osób zastanawia się co to w ogóle jest za zawód, czym się zajmuje pracownik oraz czy w jaki sposób można nabyć uprawnienia. Praca ta bowiem nie wydaje się zbyt prosta ze względu na swoje technologiczne zaawansowanie. A jak jest naprawdę?

Jak wygląda praca operatora maszyn CNC?

maszyny cncMaszyny cnc, czyli wcześniej wspomniane maszyny sterowane numerycznie, pozwalają na zwiększenie wydajności obróbki przy równoczesnym zachowaniu dokładności, szczegółowości oraz jakości powierzchni. Możliwe jest to dzięki programowaniu NC (zarówno manualnemu jak i komputerowemu). Program NC pozwala na zapisanie kolejności przebiegu procesu technicznego, co następnie przekłada się na pracę maszyny i odpowiada za wykonywaną przez nią kolejność operacji. Wydaje się to skomplikowane, jednak jak się okazuje, na kurs operatora bądź programisty CNC może się udać każdy, kto posiada ogólną wiedzę techniczną – nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, wystarczy wykształcenie zawodowe w kierunku mechanik, elektryk bądź technik. Ważne jest także, aby kandydat na kurs CNC sprawnie posługiwał się komputerem. Na większości kursów CNC uczestnicy uczą się przede wszystkim pracy przy obsłudze i programowaniu tokarek i frezarek CNC, tworzenia i interpretacji rysunków technicznych, korzystania z dokumentacji technologicznej oraz wykonywania wyrobów z nią zgodnych, doboru narzędzi do obróbki i parametrów, a także tworzenia i ręcznego wprowadzania programu NC. 

Na pierwszy rzut oka praca operatora bądź programisty CNC wydaje się niezwykle trudna. Jednak jeśli ktoś chce się szkolić w tym zawodzie, praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie – kursy CNC pozwolą na zdobycie umiejętności potrzebnych do pracy, a resztę zrobi już praktyka i doświadczenie.