Popularny PET w druku 3D

 

Osoby interesujące się technologią druku 3D wiedzą doskonale, że aby uzyskać najlepsze wyniki nie wystarczy dobra drukarka. Urządzenia drukujące trójwymiarowo, podobnie jak drukarki zwykłe, są ciągle doskonalone, nie tylko w celu dopracowania dokładności wydruku, ale również ze względu na specyfikę drukowanych przedmiotów. Sama drukarka to jednak nie wszystko. Równie ważny jest materiał.

Wybór materiału – odpowiedni filament

filament petDo druku 3D używane są tak zwane filamenty, czyli włókna wykonane z tworzyw sztucznych (m. in. PLA, ABS, nylon). Przemysłowe wykorzystanie tego typu druku wykorzystuje również materiały organiczne, takie jak żywica czy czekolada. Jednym z najpopularniejszych materiałów do druku 3D jest filament PET. Tak samo jak urządzenia również materiał jest ciągle udoskonalany. Obecnie na rynku można dostać wersje UniPET, PET M, PET G. Podstawą każdej z nich jest oczywiście politereftalan etylenu, ale każda z nich jest lepsza od poprzedniej. Cechy jakie dopracowywane są przede wszystkim to wytrzymałość mechaniczna, tak na nacisk, jak i działanie czynników trących. Jest to wyjątkowo ważne jeśli drukowane są elementy wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach. Kolejnym ważnym aspektem przy udoskonalaniu filamentu jest dokładność wydruku i jego dostosowanie do drukarki. W czasie procesu drukowania, przez działanie temperatury i głowic, materiał ulega pewnym uszkodzeniom. Chodzi o to, aby je zniwelować do minimum, a przez to uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący wynik.

Decydując się na korzystanie z druku 3D należy przede wszystkim zastanowić się do jakich celów będzie nam on potrzebny. Po określeniu potrzeb łatwiej będzie dobrać odpowiednią drukarkę i materiał, z którego będą wykonane nasze projekty. Takie sprecyzowanie oczekiwań nie tylko pozwoli je spełnić, ale także uchroni przed bezsensownym wydaniem pieniędzy.