Osoby interesujące się technologią druku 3D wiedzą doskonale, że aby uzyskać najlepsze wyniki nie wystarczy dobra drukarka. Urządzenia drukujące trójwymiarowo, podobnie jak drukarki zwykłe, są ciągle doskonalone, nie tylko w celu dopracowania dokładności wydruku, ale również ze względu na specyfikę drukowanych przedmiotów. Sama drukarka to jednak nie wszystko. Równie ważny jest materiał.
Wybór materiału – odpowiedni filament
Do druku 3D używane są tak zwane filamenty, czyli włókna wykonane z tworzyw sztucznych (m. in. PLA, ABS, nylon). Przemysłowe wykorzystanie tego typu druku wykorzystuje również materiały organiczne, takie jak żywica czy czekolada. Jednym z najpopularniejszych materiałów do druku 3D jest filament PET. Tak samo jak urządzenia również materiał jest ciągle udoskonalany. Obecnie na rynku można dostać wersje UniPET, PET M, PET G. Podstawą każdej z nich jest oczywiście politereftalan etylenu, ale każda z nich jest lepsza od poprzedniej. Cechy jakie dopracowywane są przede wszystkim to wytrzymałość mechaniczna, tak na nacisk, jak i działanie czynników trących. Jest to wyjątkowo ważne jeśli drukowane są elementy wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach. Kolejnym ważnym aspektem przy udoskonalaniu filamentu jest dokładność wydruku i jego dostosowanie do drukarki. W czasie procesu drukowania, przez działanie temperatury i głowic, materiał ulega pewnym uszkodzeniom. Chodzi o to, aby je zniwelować do minimum, a przez to uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący wynik.
Decydując się na korzystanie z druku 3D należy przede wszystkim zastanowić się do jakich celów będzie nam on potrzebny. Po określeniu potrzeb łatwiej będzie dobrać odpowiednią drukarkę i materiał, z którego będą wykonane nasze projekty. Takie sprecyzowanie oczekiwań nie tylko pozwoli je spełnić, ale także uchroni przed bezsensownym wydaniem pieniędzy.