Podstawowe nawożenie ziemniaków

Każda narodowość ma ulubione dania oraz produkty. Znamy charakterystyczne włoskie spaghetti czy francuskiego croissanta. W Polsce przyjął się bigos lub schabowy z ziemniakami. Ziemniaki to w naszym kraju bardzo popularny produkt. Ma tu odpowiednie warunki, aby dobrze wzrastał. Jest stosunkowo tani i jadamy go w sporych ilościach.

Jak prawidłowo nawozić ziemniaki?

nawożenie ziemniakaPolska eksportuje ziemniaki do wielu europejskich krajów. Uprawiane są zarówno w dużych gospodarstwach rolnych na sprzedaż, ale też w małych – na użytek własny czy drobny handel. Nie oznacza to jednak, że jego uprawa odbywa się bez pomoc człowieka. Wbrew pozorom ziemniaki potrzebują solidnej opieki rolnika. Nawożenie ziemniaka to cały proces czynności. W przypadku tego warzywa zjadamy jego bulwy. Trzeba więc zadbać, aby właściwy był do nich transport asymilatów z liści. Konieczny ku temu jest potas. Poza tym ziemniaki potrzebują dużej ilości azotu, ale też fosforu, magnezu, siarki czy wapnia. Planując proces nawożenia trzeba przewidzieć zapotrzebowanie danego plonu na azot. Zależy to bowiem od pory roku, zawartości tego pierwiastka w glebie oraz długości czasu, przez jaki ziemniaki pozostają niewykopane. Największa ilość azotu uwalnia się w miesiącach letnich, dlatego też ziemniaki z późnego zbioru będą lepiej zaopatrzone w ten pierwiastek i nie będę wymagały tak silnego nawożenia nim. Należy to zbilansować z pozostałymi pierwiastkami, o których mowa była wcześniej. Jeśli ziemniak potrzebuje sporej dawki azotu warto rozsądnie ją podzielić. Ziemniaki można też nawozić dolistnie. Istotne, aby nie zapomnieć także o mikroelementach, jakimi w przypadku ziemniaków są mangan i bor.

Ziemniak, choć powszechny, często jest niedoceniany. Jego uprawa wcale nie jest taka oczywista, a zbiory zależą od wielu czynników. Aby wykopać dorodnego, zdrowego ziemniaka trzeba dbać o niego przez wiele miesięcy.