Podanie leków bezpośrednio do układu oddechowego – nebulizacja

Nebulizacja jest jedną z metod leczniczych. Jej stosowanie jest obecnie rozpowszechniane przez lekarzy. Do nebulizacji wykorzystuje się specjalne urządzenie, inhalator, do którego można włożyć nie tylko leki (także mieszanki leków), ale również związki przeciwzapalne, zioła, sól fizjologiczną, sól morską i inne.

Nebulizacja jako sposób podawania aerozoli leczniczych do dróg oddechowych

nebulizatorW ten sposób można nawilżyć drogi oddechowe, ale też dostarczyć leczniczych substancji – nawet głęboko do płuc. Wykonanie nebulizacji jest bardzo łatwe. Można kupić nebulizator za nieco ponad 100 zł w prawie każdej aptece. W czasie korzystania z aparatu nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. Dzięki temu nebulizacja może być stosowana z powodzeniem u dzieci, ludzi starszych, a także chorych, którzy nie współpracują. To właśnie nebulizator pozwala na indywidualne dobranie dawki leki oraz rodzaju substancji leczniczej. Do nebulizacji najczęściej stosuje się takie leki jak mukolityki (rozrzedzające wydzielinę śluzową i ułatwiające jej odkrztuszanie), beta2-mimetyki, antybiotyki (zwłaszcza te, które mają duże powinowactwo do układu oddechowego), a także leki proteolityczne. W czasie nebulizacji możliwe jest prowadzenie jednocześnie farmakoterapii oraz tlenoterapii. Lek działa miejscowo, dzięki czemu jest znacznie bardziej skuteczny.

W przypadku zapalenia oskrzeli, płuc można działać od razu w miejscu rozwoju choroby – antybiotyk trafia do płuc. Oprócz tego obniża się ilość możliwych działań niepożądanych. Istotą nebulizacji jest więc podawanie leków wziewnych do dróg oddechowych. Mają one postać aerozolów. Aerozol jest specjalnym układem, w którym substancja płynna jest zawieszona w postaci kropelek w gazie. Wyróżnia się kilka rodzajów aerozolów leczniczych. Na pewno wyróżnić należy aerozole monodyspersyjne i polidyspersyjne.