Obróbka wiórowa i obróbka ścierna sterowane komputerowo

Zakłady produkcyjne często muszą wykonać elementy bardzo precyzyjnie. Metale, drewno i inne tworzywa trzeba jakoś obrabiać. Dziś dostępne są już na szczęście nowoczesne technologie tj. CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Skrawanie metalu i innych tworzyw, czyli obróbka ubytkowa

obróbka skrawaniem dostępna na ŚląskuJest kilka rodzajów obróbki, które można zastosować. Jednym z nich jest obróbka ubytkowa. Polega ona na tym, że materiał jest skrawany. Z materiały ścinane są małe elementy, które zwane są wiórami. Wióry są naprawdę malutkie, dzięki czemu materiał można precyzyjnie obrobić. Dodatkowo całość sterowana jest komputerowo, więc nie ma tu mowy o żadnych błędach. Taka metoda to obróbka skrawaniem dostępna na Śląsku i w innych częściach Polski. Obróbka skrawaniem może być podzielona na kilka rodzajów. Pierwszym jest obróbka wiórowa, a drugim obróbka ścierna. W pierwszej metodzie czyli obróbce wiórowej bardzo ważne jest to, by zdefiniować geometrię ostrza oraz ich liczbę. Tylko w ten sposób można przeprowadzić taką obróbkę profesjonalnie. W obróbce ściernej nie określa się takich informacji jak np. geometria ostrza, więc są mniej skomplikowane. Obecnie cały proces jest skomputeryzowany za pomocą maszyn CNC. Dzięki obróbce skrawaniem możliwe jest wytworzenie powtarzalnych elementów, czyli takich, które wyglądają identycznie. Elementy tworzone są według wspólnego projektu.

Obróbka skrawaniem CNC pozwala uniknąć wielu błędów. Ważna jest też oszczędność materiału i na taką oszczędność można liczyć, korzystając z obróbki CNC. Technologia pozwala całkowicie zredukować niepotrzebne straty materiału. To wszystko przemawia za korzystaniem z obróbki mechanicznej sterowanej komputerowo. Dużą zaletą CNC jest też to, że maszyna wykonuje całą pracę znacznie szybciej niż w przypadku obróbki ręcznej metalu i innych tworzyw.