Nowoczesne gospodarstwo – paszociągi

Paszociągi są zautomatyzowanym systemem podawania mieszanek paszowych dla wszystkich grup zwierząt – drobiu, trzody chlewnej, bydła. Pozwalają na stosowanie różnych rodzajów paszy, która dostarczana jest w krótkim okresie czasu do dowolnej ilości zwierząt.

Sposób działania i rodzaje paszociągów

polecane paszociągiPodczas pracy paszociągu mieszanki paszowe są rozdrabniane, podgrzewane i kierowane przez system rur do karmników. Mogą być podawane zarówno pasze sypkie jak i mokre. Taki sposób podawania pokarmu sprawia, że pasza jest zawsze świeża. W zależności od potrzeb (ilości zwierząt) dostosowywana jest odpowiednia objętość silosa. Polecane paszociągi działają w systemie spiralnym i łańcuchowym. W pierwszym systemie główną rolę pełni spirala, umieszczona w odpornej na ścieranie i działanie temperatury rurze PCV. Spirala wykonana jest zwykle z wysokogatunkowej stali, aby zapewnić długą żywotność podczas pracy. Na rurze transportowej zamontowane są rury wysypowe, które przekazują paszę do automatów paszowych. Rury paszowe występują w wymiarach 55mm, 75mm i 90mm. System wyposażony jest w czujnik, który reguluje pracę karmników. Na zakończeniu paszociągu umieszczony jest silnik, zwykle o mocy 0,55kW do 1,1kW. Kiedy zachodzi konieczność zastosowania więcej niż jednego przewodu paszociągowego, można wprowadzić system łańcuchowo-krążkowy. Mieszanka paszowa transportowana jest przez krążki połączone łańcuchowo. Do pracy tego systemu stosowany jest silnik o mocy powyżej 1,1kW oraz rury o wymiarach 45mm i 63mm.

Wytrzymały i wydajny system, który umożliwia regulowanie i równomierne podawanie pokarmu zyskał już wielu zwolenników. Wprowadzenie paszociągu do codziennego funkcjonowania gospodarstwa powoduje też oszczędność czasu pracy i kosztów utrzymania pracowników.