Nasady kominowe – jak wybrać?

 

Komin jest bardzo ważnym elementem w systemie grzewczym. Bez względu na to czy mamy centralne ogrzewanie, czy także kominek to warto jest kupić taki produkt, który będzie spełniał wszelkie standardy. Zwieńczenie komina powinno być dobrane pod kątem kilku rzeczy, żeby mogło spełnia swoje zadanie.

Nasady do komina z dobrego materiału

Nasady kominowePrzede wszystkim takie nasady do kominów powinny być dobrane do rodzaju ogrzewania. Nasady kominowe są stosowane przede wszystkim przy montażu kominków, choć można je czasem znaleźć przy piecu grzewczym, zamiast komina murowanego. Nasady do komina powinny być odporne na działanie żaru, jeśli jest to ogrzewanie na drewno, jeśli jest to ogrzewanie gazowe lub olejowe to nasady muszą być kwasoodporne. Przy ogrzewaniu węglowym niezbędne są za to nasady na komin które będą posiadały cechy obu tych materiałów, czyli będą odporne na kwaśne substancje, jak również na wysokie temperatury. Nasada kominowa powinna być osłoną dla rur kominowych. Dzięki nim deszcz czy śnieg nie będzie padał do wnętrza komina. Również nasada zatrzymuje część wiatru, co raczej jest walorem akustycznym, niż praktycznym. Nasada musi być jednak przepuszczalna, to znaczy dym musi przez nią swobodnie przedostawać się z rur kominowych na zewnątrz. Taka nasada ma często kształt stożkowej nakładki na okrągłą rurę, są też takie o kształcie kuli złożonej z kilkunastu metalowych płatków ułożonych równolegle do siebie w pewnej odległości.

Najważniejsze jest to, by nasada kominowa była wykonana z najwyższej jakości materiału, który będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych, jak również zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania substancji nie będą jej niszczyły. Nasada będzie wykonana zatem z metalu dobrze zabezpieczonego.