Metody diagnostyczne stosowane w gabinetach stomatologicznych

 

Zanim wybierzemy się do konkretnego gabinetu stomatologicznego, warto zapoznać się nie tylko z listą świadczonych usług, ale również z cennikiem. Oczywiście dotyczy to tylko gabinetów prywatnych. W gabinetach leczących pacjentów w ramach kontraktu z NFZ większość usług jest darmowa.

Rentgen stomatologiczny oraz tomografia komputerowa w gabinecie

dentysta olsztyn cennikTrzeba jednak zapłacić za inne tj. leczenie kanałowe czy białe wypełnienia zębów. Większość gabinetów stomatologicznych wyposażona jest w profesjonalny sprzęt, dzięki któremu diagnostyka różnych schorzeń jest o wiele łatwiejsza. W stomatologii na szczególną uwagę zasługuje rentgen stomatologiczny. To urządzenie potrafi prześwietlić nie tylko jeden ząb, ale również oba łuki zębowe. Rentgen stomatologiczny może działać punktowo – wtedy wykonuje się zdjęcie RTG jednego zęba, ale może też wykonywać pantomogramy, czyli zdjęcia panoramiczne łuków zębowych. Jeśli chodzi o dentysta olsztyn cennik, to wykonanie zdjęcia punktowego nie jest drogie – kosztuje zazwyczaj ok. 30 zł. Droższe są zdjęcia pantomograficzne. Te mogą kosztować od 50 do nawet 100 zł w zależności od miejsca, w którym wykonujemy takie zdjęcie. Poza rentgenografią w stomatologii stosuje się również inne metody diagnostyki obrazowej. Możliwe jest np. zastosowanie tomografii komputerowej. Ta metoda nazywana jest w skrócie CBCT i z jej pomocą można zobrazować np. odcinek łuku górnego lub dolnego.

Wiadomo, że można też poddać tomografii komputerowej cały łuk zębowy (np. szczękę lub żuchwę), ale to jest już droższe. Koszt wykonania tomografii na jeden łuk zębowy to zazwyczaj ok. 300 zł. Jeśli chodzi o wykonanie tomografii dla wszystkich zębów (zarówno szczęka jak i żuchwa), to tu cena może wynosić nawet 400 zł. Tomografia jest jednak lepszą i znacznie dokładniejszą metodą diagnostyczną stosowaną w stomatologii.