Malowanie światłem, czyli sposoby na fotografię artystyczną

Fotografia artystyczna od zawsze rządzi się swoimi prawami. Poznanie ich oraz świadome wykorzystanie pozwoli nam stworzyć przepiękne i zapierające dech zdjęcie. Wiedzieli o tym już pionierzy w fotografii artystycznej, podobnie jak wiedzą o tym dzisiejsi fotografowie, jak i powinieneś wiedzieć i Ty chcąc tworzyć piękne obrazy malowane światłem.

Tworzenie niezwykłej fotografii artystycznej

niezwykła fotografia artystycznaSztukę tworzenia niezwykłej fotografii nie stanowi drogi sprzęt, a nasza wizja świata oraz sposób odzwierciedlenia jej na zdjęciu. Niezwykła fotografia artystyczna może powstać zarówno spontanicznie, jak i zaplanowanie. Wszystko jest kwestią pojęcia podstawowych praw rządzących światem fotografii. Najważniejszą kwestią jest stosowanie trójpodziału, czyli dzielenia liniami kadru na trzy części zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz umieszczanie najważniejszych obiektów fotografii w miejscu przecięcia się tychże linii, czyli mocnych punktach. Dzięki nim sprawiamy, że zdjęcie staje się bardziej czytelne i „czystsze” dla oka, a nasza fotografia zyskuje niezwykłej dynamiki. Co więcej, taką siatkę trójpodziału znajdziemy w ustawieniach w każdym smartfonie, dzięki czemu jeszcze łatwiej będzie nam tworzyć ciekawe ujęcia! Kolejnym elementem manipulowanie światłem. Doskonałą porą dnia do robienia artystycznej fotografii jest zachód słońca, który wśród fotografów nazywany jest złotą godziną. Momentem, kiedy światło staje się miękkie, a także niebywale ciepłe i nastrojowe. To właśnie wówczas powstają najpiękniejsze ujęcia. Światłem tym możemy się bawić w postaci regulacji przysłony oraz czasu naświetlenia. Korygując te parametry możemy sprawić, że nasze zdjęcie będzie nieco ciemniejsze, a tym samym jeszcze bardziej nastrojowe, zaś długi czas pozwoli nam uzyskać naprawdę rewelacyjne efekty, kiedy zostanie zastosowany w przypadku fotografowania chmur, gwiazd na niebie, czy może wody. Techniczne podstawy fotografii są niezbędne do uzyskania pięknego zdjęcia niezależnie o jakiej porze dnia, czy też nocy. Nie trzymajmy się jednak zawsze twardo tych reguł i nie bójmy się eksperymentowanie, bowiem to właśnie dzięki niemu tworzymy swój własny i niepowtarzalny styl fotografii.

Pamiętajmy dodatkowo, że nie każde nieudane zdjęcie nadaje się do wykasowania. Mnoga ilość darmowych programów do obróbki zdjęć pozwoli nam skorygować nasze błędy, a także ułatwi odzwierciedlenie naszej wizji fotografii. Nie oznacza to jednak, że możemy przestać się starać, bowiem bezmyślnie naciśniętego spustu migawki nie naprawi nawet najlepszej jakości program. Pozostańmy zatem kreatywni i pokażmy światu sposób,w jaki go postrzegamy!