Limity przechowywania cieczy w zbiornikach dwupłaszczowych

Rolnicy są w pełni świadomi, że przechowywanie olejów napędowych i opałowych nie jest bułką z masłem. Trzeba wiedzieć w jaki sposób się za to zabrać oraz co jest prawnie dozwolone. Na szczęście obostrzenia nie są duże – jeśli mamy dużo miejsca, możemy przechowywać sporą ilość paliwa na naszym terenie.

Pięć tysięcy litrów – limit jednego zbiornika dwupłaszczowego

zbiornik dwupłaszczowy na olej opałowyGaraże to odpowiednie miejsca na przechowywanie niewielkich ilości cieczy łatwopalnych. Problem z nimi jest taki, że jesteśmy ograniczeni przez wiele różnych prawnych limitów. Przede wszystkim garaż powinien mieć więcej niż 100 metrów kwadratowych wielkości, być wolno stojący i zbudowany z niełatwopalnych materiałów. Znacznie prościej sprawa wygląda wówczas, gdy chcemy przechowywać paliwa w zbiornikach dwupłaszczowych na wolnym powietrzu, poza budynkami. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej zasadzie. W jednym zbiorniku możemy przechowywać maksymalnie pięć tysięcy litrów cieczy łatwopalnej takiej jak benzyna, olej napędowy lub opałowy. Jeśli chcemy trzymać u siebie większe ilości, musimy koniecznie zaopatrzyć się w większą ilość zbiorników dwupłaszczowych. Nie będzie jednak problemu z tym, by mieć na swoim terenie dwa albo trzy takie zbiorniki. Należy jednak pamiętać, by każdy zbiornik dwupłaszczowy na olej opałowy był umieszczony w odpowiedniej odległości od domu i innych obiektów. Nie jest to na szczęście w żaden sposób ryzykowne lub zagrażające życiu. Dzisiejsze zbiorniki dwupłaszczowe są produkowane z myślą o bezpieczeństwie.

Limity prawne biorą się tylko i wyłącznie z tego, że eksperci chcą mieć pewność odnośnie bezpieczeństwa zwykłych ludzi. Nikt z nas nie jest chodzącą encyklopedią – ciężko jest samemu ustalać na bieżąco co jest bezpieczne, a co nie. Dlatego właśnie normy i przepisy określają co wolno, a czego lepiej nie robić.