Lekka bariera z sygnalizacją

 

Usuwanie skutków wypadków drogowych było nierzadko bardzo mozolną, i czasochłonną pracą, zwłaszcza na ruchliwych odcinkach autostrad. Największym problemem byli jednak sami kierowcy, gdyż niejednokrotnie zdarzało się, że dochodziło do kolejnego wypadku, spowodowanego brakiem ostrożności kierowcy próbującego ominąć zmiany w organizacji ruchu.

Zapora drogowa z sygnalizacją świetlną

bariery drogoweCzęsto udawało się zapobiec takim przypadkom, zwłaszcza gdy na miejscu obecny był patrol policji, który przez samą swoją obecność wymuszał przestrzeganie zmian w ruchu, jednak równie często widywaliśmy sytuacje gdy owe zmiany były ignorowane. Dlatego też, od pewnego czasu zaczęliśmy podczas pracy stosować bariery drogowe z mocnym oświetleniem ostrzegawczym, które było dobrze widoczne nawet w słoneczne dni. Takie bariery nie były szczególnie skomplikowanymi konstrukcjami, przypominając nieco barierki koncertowe, widywane na niemal wszystkich imprezach masowych. Były one jednak pomalowane w jaskrawe kolory, widoczne z dużej odległości, które pozwalały kierowcom na dostosowanie się do zmian w ruchu odpowiednio wcześnie. Barierki były wykonane z lekkiego aluminium i bardzo łatwo można było je przewozić nawet mniejszym samochodem, a z racji braku mocowania do podłoża, ich rozkładanie było szybkie i proste.

Dwie takie barierki w zupełności wystarczały by zagrodzić jeden pas drogi, choć często używaliśmy ich do odgrodzenia całego zamkniętego odcinka, łącznie z miejscem wypadku, by zapewnić sobie więcej miejsca do pracy. Barierki nie były drogie, więc bardzo niewielkim nakładem mogliśmy zaopatrzyć się w bardzo dużą ich ilość. Nie wymagały również stałego źródła prądu, gdyż baterie w sygnalizacji mogły spokojnie wystarczyć nawet na cały dzień ciągłej pracy.