Korekcja wad stóp u najmłodszych

Prawidłowy rozwój stóp jest bardzo istotny dla zachowania właściwej postawy oraz komfortu poruszania się. U dzieci coraz częściej możemy zaobserwować pojawianie się wad, które powodują dyskomfort w codziennym życiu, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka zdrowia stóp. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dobór obuwia, który skutecznie uchroni najmłodszych przed powstawaniem deformacji lub pomoże w ich korekcji.

Dziecięce obuwie ortopedyczne

buty ortopedyczne dla dzieciJuż u maluszków, które stawiają swoje pierwsze kroczki można zaobserwować nieprawidłowości w ułożeniu stóp. Jeżeli w porę nie zareagujemy, w przyszłości mogą pojawić się problemy z poruszaniem, bóle nóg, niechęć do zabaw ruchowych, związanych z bieganiem lub skakanie. Warto zatem odpowiednio wcześniej zainwestować w obuwie profilaktyczne lub buty ortopedyczne dla dzieci. Wizyta u ortopedy jest koniecznością, który potwierdzi lub wykluczy nasze obawy, jednak jeszcze przed spotkaniem z lekarzem specjalistą zaopatrzmy się w buciki ortopedyczne, które są wyposażone w podeszwę diagnostyczną. Umożliwia ona wstępne postawienie diagnozy. Dobrej jakości buty ortopedyczne skutecznie stabilizują stopę i wymuszają jej prawidłową postawę, dzięki sztywnemu zapiętkowi oraz obcasowi Thomasa, a także dodatkowym wkładkom supinujacym lub podpierającym całe sklepienie stopy. Obuwie oraz rodzaj wkładek powinny być dobierane indywidualnie do wieku dziecka oraz rodzaju wady.

Buty ortopedyczne stanowią dość znaczny wydatek, jednak w momencie pojawienia się wad stóp nie warto oszczędzać, ponieważ w przyszłości może to prowadzić do poważniejszych konsekwencji, w tym problemów z kręgosłupem. Właściwa profilaktyka jest skutecznym elementem całego procesu leczenia takich schorzeń, jak stopa płaska, koślawa lub płasko-koślawa.