Jaka powinna być linka do atlasu?

Atlas to jeden z najbardziej kompaktowych sprzętów do wykonywania ćwiczeń na siłowni. Ciężar podnoszony jest na zasadzie dźwigni. Aby móc bezpiecznie ćwiczyć na atlasach muszą one posiadać bardzo mocne linki. O tych linkach możemy opowiadać bardzo dużo, gdyż kryteria wobec nich są bardzo precyzyjne. Każda siłownia powinna kontrolować ich stan i jakość przed oddaniem maszyny do użytku.

Dobre linki w atlasach

linki do atlasówTaka linka przez cały dzień dźwiga ciężary, które na profesjonalnych siłowniach sięgają rzędu trzystu kilogramów. Widać więc, że linki do atlasów pracują cały czas, bez przerwy. Najlepiej jeśli wykonane są z polipropylenu, który posiada na swoim wierzchu warstwę zabezpieczoną przed ścieraniem. Grubość linki opisana jest przepisach unijnych i nie może wynosić mniej niż sześć milimetrów. Do tego w atlasie nie może znaleźć się tylko jedna linka. Ciężar powinien być dźwigany co najmniej przez dwie, a trzecia powinna służyć jako zabezpieczenie. Nawet podczas szarpnięć nie można dopuścić do ich zerwania, gdyż jest to niebezpieczne. Do tego linki muszą przebiegać przez kołowrotki, aby nie ocierały się o ostre krawędzie. Trzeba je delikatnie smarować raz na pół roku, aby nie tracić ich wytrzymałości oraz w celu uniknięcia zbędnego oporu. Powinny chodzić gładko, nawet przy podnoszeniu dużych ciężarów. Takie linki są dopuszczane do sprzedaży, a także wykorzystywane w produkcji.

Atlas powinien być stabilny i mieć wszystkie części najwyższej jakości, aby uniknąć wszystkich możliwych problemów. Kwestie związane z bezpieczeństwem linek są zapisane w regulaminie dotyczącym sprzętu sportowego. W obiektach publicznych należy się tego trzymać, aby nie mieć problemu z kontrolami. Ludzie muszą mięć pewność, że siłownia nadaje się do bezpiecznego treningu.