Jak zdobyć fundusze norweskie?

Ostatnimi czasy coraz częstszym tematem na temat dofinansowywań są fundusze norweskie. Są one przyznawane przez kraje takie jak: Norwegia, Liechtenstein i Islandia innym krajom, które są nowymi członkami Unii Europejskiej. Na jakie cele zostają one zwykle przeznaczane, w jakich dziedzinach i jak można się o nie ubiegać?

Więcej o funduszach norweskich

fundusze norweskieGłównym zamierzeniem funduszy norweskich jest wsparcie ekonomiczne nowych członków Unii Europejskiej, w tym Polski, aby zmniejszać różnice rozwojowe między krajami z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zamian za wsparcie finansowe darczyńcy mogą mieć dostęp do wewnętrznego rynku Unii Europejskiej bez konieczności przynależenia do niej. Polska, a zaraz po niej Rumunia, dostaje najwięcej pieniędzy w ramach funduszy norweskich. W zeszłym roku całkowite dofinansowanie wyniosło ponad 800 milionów euro. Fundusze norweskie zostają przyznawane w celu wsparcia takich dziedzin jak: rozwój lokalny, nauka, kultura, edukacja czy zdrowie. Obecnie jednym z największych priorytetów jest środowisko i to na tę dziedzinę przewidziano największy budżet w kwocie ponad 140 milionów euro. Operatorem działań związanych z jego ochroną będzie Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie programy mają zostać wdrożone do roku 2025, a to już III edycja działania funduszy norweskich. Warto więc zapoznać się z regułami ich przyznawania.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego jak fundusze norweskie są przyznawane, warto wejść na stronę Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Znajdują się ta wszelkie niezbędne informacje o terminach, których trzeba przestrzegać i dokumentach, które trzeba złożyć. Są tam również informacje o poprzednich edycjach.