Jak poprawnie wykorzystać krosno w malarstwie

Malarze, którzy specjalizują się w pracy z płótnem i farbą olejną, wykorzystują wiele narzędzi w swoim warsztacie. Płótno rozciągają oni na podłużnych listwach, które posiadają różne nazwy. Są to krosna malarskie czy blejtramy. Te niepozorne deski mają długą historię zmian w swojej konstrukcji i użytkowania.

Historia drewnianej deski utrzymującej płótno

krosna malarskieW XV wieku zaczęto stosować coś, co pozwoliło określić regularny kształt płótna w bardzo prosty sposób. Tą metodą było krosno malarskie, czyli podłużne deski wykonywane przeważnie z lekkiego, jasnego drewna. Te deski są złączone w rogach klinami, czasami też posiadają wnęki w środku, co umożliwia zawinięcie płótna. W ten sposób powierzchnia malarska trzyma się całości, umożliwiając sprawną pracę. Deski te posiadają różne ceny, zwykle są dołączane do płótna w komplecie. Gdy jednak zaistnieje potrzeba kupna krosna malarskiego w detalu, ceny te wahają się pomiędzy 80 a nawet 300 zł. Wszystko zależy oczywiście od jakości wykonania krosien, co przekłada się później na wytrzymałość całego dzieła. Warto zastanowić się nad kupnem droższych egzemplarzy, ponieważ dzieło malarskie umocnione tanim drewnem może zwyczajnie „załamać się”. Oznacza to, że już zaschnięta farba zacznie się rozjeżdżać lub pękać, niwecząc całą pracę często po upływie kilku lat. Są również ludzie, którzy wykonują własne krosna malarskie, jednak do tego trzeba posiadać odpowiedni warsztat, znajomość drewna i umiejętności.

Większość sklepów artystycznych prowadzi sprzedaż blejtram, więc nie jest problemem zwykłe pozyskanie ich drogą kupna. Pamiętajmy jednak, że większość z punktów sprzedaży detalicznej nalicza wysoką cenę, więc o wiele lepszą alternatywą będzie poszukanie odpowiednich desek w zestawie z płótnem lub osobno w Internecie.