Jak dobrać farby do druku tamponowego?

Uzyskanie optymalnej jakości druku tamponowego zależy od poprawnie dobranych farb, produkowanych przy współpracy z producentami maszyn. Ich skład wyróżnia duża zawartość pigmentów, dlatego ich zużycie jest bardzo małe. Jaki jest pełny skład i właściwości prawidłowo dobranych farb?

Właściwości farb do druku tamponowego

farby do tampodrukuWłaściwe wykorzystanie farb do druku tamponowego, gwarantują odpowiednio dobrane środki pomocnicze takie jak: rozcieńczalnik, utwardzacz, oraz opóźniacz. Dzięki tym składnikom, farby do tampodruku powinny być łatwe w użyciu, czyszczeniu, oraz powinny mieć dobrą przyczepność na przedmiocie. Farby dzielą się na jedno i dwukomponentowe, utwardzane poprzez podgrzewanie, lub promieniowanie. Farby jednokomponentowe są farbami szybkoschnącymi. Dobrą przyczepność uzyskują poprzez wymieszanie jej z rozcieńczalnikiem. Rozpuszcza on zadrukowaną powierzchnię, co powoduje łączenie się w trwały sposób farby z malowanym podłożem. W przypadku farb dwukomponentowych, farby te muszą być dokładnie wymieszane z utwardzaczem, w odpowiednich proporcjach. Powinno to być wykonane przed samym zadrukiem, gdyż dopuszczalny czas użytkowania tak przygotowanej farby do tampodruku, wynosi od 8 do 10 godzin. Wymaganą przyczepność, często uzyskuje się dopiero po kilku dniach od zadruku, tyle bowiem wynosi czas utwardzania. Możemy również wymienić farby wypalane, które są odmianą farb dwukomponentowych, natomiast utwardzane są tylko w wysokich temperaturach.

Poza tym mamy również farby utwardzane UV, które stosuje się głównie w przemyśle, przy bardzo dużej ilości zadruków, takich jak proste dekoracje, oznaczenia, części samochodowe, zakrętki do butelek itp. Rozpuszczalnik jest środkiem łączącym, który określa czas schnięcia, natomiast pigmenty zapewniają odpowiedni kolor. Pozostałe środki łączące gwarantują przyczepność i połysk.