Izolowanie domu przed wilgocią

 

Gdy kilka lat temu budowałem dom, mój przyjaciel z Niemiec podpowiedział mi, że bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji, która będzie chroniła budynek przed negatywnym wpływem wody oraz warunków atmosferycznych, takich jak: mróz, grad, silny wiatr oraz nadmierne słońce. Jednak zupełnie nie wiedziałem o co właściwie chodzi z tym strachem przed wodą. 

Zalety izolowania fundamentów

izolacja fundamentówDługo rozważałem słowa swojego przyjaciela, który twierdził, że izolacja fundamentów jest niezbędna podczas budowy domu. W sumie nie do końca byłem przekonany, gdyż z tego co pamiętałem, mój dom rodzinny nigdy nie był zabezpieczany przed wodą oraz wilgocią i zupełnie nic złego się nie działo. Jednak mimo wszystko postanowiłem poczytać o tym w Internecie, ponieważ bardzo ciekawiło mnie to zagadnienie. Zapytałem również firmę, która zajmowała się budową mojego domu, co sądzą o izolowaniu fundamentów i czy rzeczywiście jest to niezbędne. Pochwalili mnie, że interesuję się tematem oraz przyznali rację mojemu przyjacielowi, który podsunął mi ten pomysł. Nie wahając się dłużej, zleciłem wykonawcy zrobienie takiej izolacji. Minęło kilka lat od budowy mojego domu i przyznam szczerze, że to był tzw. strzał w dziesiątkę. Moi sąsiedzi mają duży problem z wilgotnymi fundamentami, ponieważ mieszkamy na terenach szczególnie narażonych na nadmiar wody (niedaleko jest duża rzeka, która mocno nawilża powietrze dookoła). Jednak u mnie nie ma żadnych problemów i nigdy nie zauważyłem, żeby działo się coś podejrzanego z budynkiem.

Dziś izolowanie fundamentów jest normą budowlaną i wykonawca od razu informuje klienta, że należy wykonać taki zabieg. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ chciałbym aby każdy, kto wybuduje sobie nowy dom, mógł się nim cieszyć przez wiele lat i nie martwić się o to, czy w fundamentach nie zalega woda.