Folia podkładowa a powstawanie komór powietrznych

 

Każdy hodowca, który szuka odpowiedniej folii kiszonkarskiej, powinien zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. I wcale nie chodzi tutaj o długość folii. Liczy się przede wszystkim jej rozciągliwość, bo jak wiadomo, w folii powinno się zmieścić jak najwięcej paszy objętościowej.

Adhezja czyli przyleganie folii transparentnej do kiszonki

elastyczna folia do kiszonkiBardzo często rolnicy korzystają dodatkowo z takiego rodzaju folii kiszonkarskiej, jakim jest folia transparentna. Ta folia nazywana jest również folią podkładową. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi ona swoisty podkład dla kiszonki. Głównym zadaniem folii podkładowej jest optymalizacja procesu zakiszania. Dzięki zastosowaniu tej folii proces fermentacji następuje szybciej, więc zwierzęta mogą być wcześniej skarmiane idealną kiszonką. Taka elastyczna folia do kiszonki jest nie tylko lżejsza, ale też bardzo dobrze dopasowuje się do silosu – właśnie ze względu na swoją elastyczność. Folia podkładowa odpowiada za proces adhezji, czyli inaczej przylegania. Jest to folia transparentna (przezroczysta), która bardzo dobrze dopasowuje się do kiszonki, przylega do niej – nie ma tutaj wolnego miejsca, w którym mogłoby gromadzić się powietrze z tlenem. Nawet jeśli dojdzie do niewielkich uszkodzeń mechanicznych folii kiszonkarskiej podkładowej, to jest ona zaprojektowana tak, że nie dojdzie do tworzenia komór powietrznych. Jest to dodatkowe zabezpieczenie procesu fermentacji. W folii podkładowej można zmieścić naprawdę dużo materiału do zakiszania.

Jest on tak bardzo ubity, że nawet po uszkodzeniu folii podkładowej powietrze nie jest w stanie przedostać się do środka zakiszanego materiału. Dlatego warto zainwestować nieco więcej i pokusić się o zakup dodatkowej folii transparentnej, która będzie miała bezpośredni kontakt z zakiszanym materiałem i będzie go zabezpieczać.