Eleganckie wykończenie podłogi z paneli

Panele, obok płytek ceramicznych to najpopularniejsza powłoka podłogowa w polskich mieszkaniach. Ogromny wybór wzorów i kolorów dostępnych w sklepach i marketach budowlanych sprawia, że możemy dobrać rodzaj paneli do wnętrza w dowolnym stylu. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie, jak najlepiej wykończyć połączenie podłogi ze ścianą. Mamy na to  sprawdzony sposób.

Jak wybierać listwy wykończeniowe? 

listwa przypodłogowa do paneliDobrze dopasowana listwa przypodłogowa do paneli nadaje pomieszczeniu spójny charakter.  W zależności od upodobań lub stylu wnętrza, możemy wybrać listwy drewniane, z malowanego MDF lub PCV. Najpopularniejsze listwy są wysokie, dzięki czemu dobrze ochronią połączenie podłogi ze ścianą. Zmywając lub odkurzając panele nie uszkodzimy tapety, ani nie zarysujemy farby. W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest listwa przypodłogowa do paneli, może mieć różne właściwości: listwa z malowanego MDF może być nieodporna na działanie wody i detergentów: farba i lakier zaczną się łuszczyć. Będzie wyglądać nieestetycznie. Plastikowe listwy są z kolei mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo ukruszyć rogi przypadkowym uderzeniem, np. przy przesuwaniu mebli. Zaletą PCV jest jednak jego cena – ukruszoną listwę łatwo możemy wymienić. Naturalne drewno będzie dobrym wyborem jeśli stawiamy na jakość i elegancję. Wybierz listwy dobrze zaimpregnowane, aby służyły przez lata. Klejone lub frezowane w ornamentalne zdobienia będą pasowały do eleganckich wnętrz w stylu glamour.

Listwa wykończeniowa to kropka nad i w wykańczanym pomieszczeniu. Na rynku dostępne są zarówno białe jak i w innych wariantach kolorystycznych, w tym pasujące do paneli. Wybierz więc taką, która najlepiej wpasuje się w charakter wnętrza. Pamiętaj jednak, że kontrastowe listwy mogą jednak optycznie pomniejszyć pomieszczenie.