Dlaczego warto używać oświetlenia LED?

Obecnie w przeważającej większości używa się oświetlenia typu LED. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, żywotnością, niskim poborem energii, a także stosunkowo niską ceną. Jakie jeszcze są zalety oświetlenia typu LED oraz co sprawia, że technologia ta jest powszechnie używana? 

Jakie są zalety technologii LED?

naświetlacze led 100w cenaOdpowiednie oświetlenie jest konieczne zarówno do wykorzystania w domach, na podwórku, w garażu, w przemyśle, na budowie jak i wielu innych miejscach. Odpowiednio rozplanowane umiejscowienie umożliwi swobodny relaks czy wypoczynek, pracę, a w niektórych przypadkach umożliwi nawet odstraszenie potencjalnych włamywaczy. Dlaczego jeszcze warto używać technologii LED? Głównym argumentem przemawiającym za użyciem tego rozwiązania jest odpowiedni stosunek mocy światła do ilości pobieranego mocy. Przykładowo – naświetlacz LEDowy o mocy 10W jest w przybliżeniu odpowiednikiem naświetlacza żarowego 100W oraz metahalogena 20W. Kolejną kwestią jest długa żywotność LEDów. Zostało to umożliwione między innymi dzięki odpowiedniej konstrukcji diody oraz odpowiedniemu odprowadzeniu ciepła, które było jednym z głównych winowajców awarii lamp starszych generacji. Dodatkową zaletą jest częste stosowanie wodoodpornych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne obudów, które dodatkowo najczęściej wykonane są z lekkie metalu. Dostępne są różne moce oświetlenia LED 10W, a nawet naświetlacze led 100w cena takiego urządzenia dodatkowo jest wciąż stosunkowo niska. Poza tym istnieje możliwość wyboru lampy w wersji z czujnikiem ruchu lub zmierzchu. Dla najbardziej wymagających osób są dostępne też LEDy o mocy 200W.

Porównując nowoczesne konstrukcje LED do starszych, takich jak metahalogeny czy naświetlacze żarowe, można zobaczyć kilka istotnych różnic. LEDy są zdecydowanie trwalsze, tańsze, jaśniejsze oraz wytrzymałe. Ponadto zużywają mniej mocy, a co za tym idzie, są tańsze w eksploatacji oraz zdecydowanie bardziej ekologiczne.