Dezynfekcja podłóg i ścian medycznych

Budynki przeznaczone do użytkowania pod względem zdrowia ludzkiego, to budynki wyjątkowe. Gromadzone są w nich wszelkiego typu wirusy, bakterie, czy niebezpieczne grzyby. Są to organizmy często bardzo agresywne i w dodatku niewidoczne. Dlatego takie budynki powinny być odpowiednio zabezpieczane.

Jak zabezpieczyć budynek medyczny przed skażeniem?

środki do dezynfekcji powierzchniPodstawowym środkiem do zabezpieczenia takich budynków są środki do dezynfekcji powierzchni i utrzymania odpowiedniej higieny pomieszczeń medycznych. Jeśli np. w domu myjemy podłogę raz na kilka dni (lub rzadziej), w szpitalu jest to niemożliwe. Jeśli w domu często myjemy podłogę samą czystą woda, w szpitalu także nie jest to możliwe. Dlaczego? Ponieważ szpital, czy ośrodek zdrowia to miejsce, gdzie gromadzi się dużo niebezpiecznych organizmów, przynoszonych przez chorych pacjentów. Największe zagrożenie mogą stanowić oczywiście oddziały zakaźne, jednak nawet zwykły oddział może być zabójczy dla osłabionych chorobą ludzi, jeśli nie będzie odpowiednio sprzątany. I tutaj spełniają doskonale swoją rolę własnie takie środki do dezynfekcji, którymi myje się nie tylko podłogę szpitalną, ale również ściany, łóżka, czy nawet szafeczki stojące przy łóżkach. To bardzo ważne, aby robić to często (przynajmniej dwa razy dziennie), ponieważ większość mikroorganizmów posiada zdolności do mutacji polegającej na tym, że mogą przyzwyczaić się do danego środka dezynfekującego i będą szybciej się namnażać.

Jest wiele środków do dezynfekcji powierzchni. Mają one swoje specjalne przeznaczenia. Jednak ważne jest, aby stosować je zgodnie z ich przeznaczeniem i nie przesadzać w dodawaniu konkretnego środka do wody, którą ma się zamiar myć podłogi w szpitalu. Zbyt mało środka, może ocalić wirusy i bakterie, zbyt dużo zaszkodzi ludziom.