Czyszczenie płyt nagrobkowych

 

Zabytkowe cmentarze posiadają charakterystyczny klimat, gdzie wiele osób znajduje ukojenie od zgiełku zabieganego świata. Niestety poprzez spore zaniedbania wiele grobów, które kiedyś były piękne i zachwycały wszystkich swoją majestatycznością, dziś mocno popada w ruinę.

Dbałość o czystość pomników marmurowych

czyszczenie marmurowych nagrobków w SzczecinieWarto nieustannie na nowo uświadamiać ludziom wartość historyczną cmentarzy. Wszyscy o tym zapominamy, doprowadzając do tego, że stare grobowce zapadają się, niszczą, ulegają mocnej erozji na skutek warunków pogodowych. Miasta, bądź parafii, która zajmuje się opieką takiej nekropolii, zazwyczaj nie stać na przywrócenie nagrobkom dawnej świetności, ponieważ ,są z tym związane wysokie koszty, których nie ma kto pokryć. Na pomoc jednak przychodzi firma, która od lat oferuje czyszczenie marmurowych nagrobków w Szczecinie. Firma ta ma bardzo atrakcyjne usługi i kapitalnie od zera przywróci świetność danym nagrobkom. Jednym z pomysłów, które miasto chce zorganizować to konkurs na to aby wyłonić, która firma ma w przyszłości dbać o stan użytkowy nagrobków. Przy okazji tego konkursu za darmo zostałoby odnowionych kilkadziesiąt rozpadających się pomników. Mogłaby być to dla nich świetna reklama. Warto szukać możliwości i zacząć mówić głośno o sytuacji na polskich cmentarzach, gdyż jeżeli nie zadbamy o podstawy takie jak wyczyszczenie pomnika to później nie będzie już czego ratować.

 Wiadomo że nagrobki to coś więcej, niż tylko o kawałek marmurowej płyty. Każdy pragnie, aby po jego śmierci pamięć pozostawała na długo. Nauczmy tego przyszłe pokolenia, dbając o pamięć osób pochowanych przed laty w grobach, które teraz niszczeją. Musimy wykrzesać od siebie nieco zaangażowania i rozpocząć prace od posprzątania nagrobków by mogły dłużej służyć.