Czy warto wykonać test na hpv?

 

Należy uważać na wirusy. Niestety, zarazić się nimi jest łatwiej niż może nam się wydawać. Jak to jest z wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego? Human Papilloma Virus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, ponieważ może wpłynąć na rozwinięcie się raka szyjki macicy. Jak sprawdzić, czy jesteśmy zarażeni?

Czy testy na HPV są bezpieczne?

test na hpvBrodawczak ludzki to wirus, który jest zagrożeniem dla naszego organizmu. Poza nowotworem szyjki macicy może wywoływać również raka szyi i głowy. Jest to wirus, który jest kojarzony głównie z chorobą weneryczną. Jest on bowiem przenoszony drogą płciową. Ale nie tylko. Wystarczy sam dotyk czy nawet stosunek z prezerwatywą, która w 100% nie zabezpiecza przed tym wirusem. Najgorsze w tym wirusie jest to, że zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Dlatego szczególnie ważne jest wykonanie testu raz na jakiś czas, profilaktycznie – szczególnie jeśli ma się więcej niż jednego partnera seksualnego. Objawem, który jest widoczny gołym okiem, mogą być brodawki, które pojawiają się zazwyczaj na dłoniach i stopach. Bardzo ciężko się ich pozbyć, ale są na to szczególnie te środki. Jednak te środki zaleczą tylko objawy, nie pozwolą nam pozbyć się wirusa z organizmu na zawsze. Poza brodawkami w okolicach naszych narządów płciowych, odbytu, ust, na podniebieniu lub języku mogą pojawić kłykciny kończyste. Je również trzeba leczyć mocnymi środkami. Przy zauważeniu takich zmian w swoim organizmie, trzeba iść do lekarza specjalisty, by przepisał nam leki. Kłykciny są białe lub różowe i charakteryzują się kalafiorowatą powierzchnią. Test na hpv jest bezpieczny  i  warto go wykonać, ponieważ zdiagnozuje nam ewentualną chorobę. Pomoże również podjąć działania profilaktyczne, które zapobiegną możliwości rozwoju raka.

Wykonywanie testu na HPV zaleca się szczególnie osobom młodym, które są aktywne seksualnie. Powinny wykonywać go również kobiety po 30. roku życia przy okazji badania przesiewowego. Poza tym potrzebne będzie także po złym wyniku cytologii, w przypadku ciąży lub planowania ciąży oraz w wielu innych przypadkach.