Czy malowanie hal przeszkadza w pracy zakładu przemysłowego?

Malowanie to najprostszy sposób odnowy budynku. Ten sposób taniej renowacji budynku, sprawdzi się również przy odnowie hal przemysłowych. Wielu inwestorów zastanawia się jednak nad tym, czy zlecenie malowania hal nie przeszkodzi w codziennym funkcjonowaniu zakładu.

Natryskowa metoda malowania

malowanie halZ racji, że hale przemysłowe mają dużą powierzchnię, konieczne jest zastosowanie metody, która pozwoli w szybkim czasie pomalować duży obszar tak by prace remontowe trwały jak najkrócej. Hale maluje się przy pomocy specjalnych aparatów natryskowych, dzięki którym farba nakładana jest szybko, równomiernie, a do tego oszczędnie. Natryskowe malowanie hal polega na nanoszeniu farby na ściany z blachy pod ciśnieniem. Takie działanie powoduje rozproszenie strumienia farby przez co przybiera ona postać drobnych kropelek. Urządzenia służące do malowania metodą natryskową składają się z dwóch głównych elementów – pistoletu natryskowego, w którym farba bądź lakier, rozbijana jest na drobne krople pod wpływem sprężonego powietrza. Wiadomo, że przed rozpoczęciem malowania konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Blaszane ściany hali należy oczyścić z kurzu i pyłu, a także głębszych zabrudzeń. Zwykle stosuje się do tego myjki ciśnieniowe, rzadziej czyszczenie powierzchni hal wykonuje się ręcznie. Przed malowaniem, dobrze jest zniwelować wszelkie ogniska korozji występujące na blaszanych ścianach hali. Dopiero po odpowiednim osuszeniu ekipa remontowa może przystąpić do malowania.

Pracownicy wykonujący malowanie hal metodą natryskową w żadnym stopniu nie przeszkadzają w pracy pracownikom zakładu. Zwykle do malowania stosuje się niewielkie podnośniki koszowe bądź rozkłada rusztowanie przy ścianach. Zastosowanie odpowiednich środków ochrony i oddzielenie strefy roboczej pozwala na sprawną pracę zespołów produkcyjnych i remontowych.