Czas na kardiologa?

Chorować można na bardzo różne sposoby i na bardzo różne rodzaje chorób. Często bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecności jakichś patologii w naszym organizmie i to bywa niestety groźne. Zwłaszcza jeśli chodzi o choroby układu sercowo – naczyniowego. Co kryje się pod tą dość długą i niejednoznaczną nazwą?

Schorzenia kardiologiczne

kardiologia bydgoszczChoroby układu sercowo – naczyniowego do cała ogromnie szeroka gama schorzeń dotyczących układu krążenia. W worku tym mieszczą się zarówno choroby dotyczące naczyń krwionośnych, jak i serca. Należy sobie zdawać sprawę, jak wielkie znaczenie ma badanie się profilaktyczne pod kątem tych chorób. Kardiologia Bydgoszcz ma rozmaite możliwości badań w jej zakresie. Zacząć należy od podstawowej sprawy – jak udanie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czy lekarza rodzinnego. Tam wykonuje się takie badania profilaktyczne, jakie mają znaczenie dla tych chorób, jak: ekg, badania laboratoryjne poziomu lipidów we krwi czy zwykłe mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Wszystkie one mogą wykazać czy coś się dzieje z naszym układem krążenia oraz dodając jeszcze nasz wiek, płeć i fakt czy palimy papierosy czy nie – pomogą obliczyć tak zwane ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo – naczyniowych w najbliższych dziesięciu latach w naszym przypadku. Jeśli sprawa jest poważna – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej skieruje nas do kardiologa. Kardiologia zajmuje się leczeniem już poważniejszych stanów, albo wprowadza leczenie, które kontynuowane i monitorowane jest w późniejszym czasie przez lekarza rodzinnego/podstawowej opieki zdrowotnej i okresowo jesteśmy zaproszeni na kontrole również u samego kardiologa.

Bardzo istotnym jest zatem dbałość o zdrową dietę – z umiarkowanym spożyciem tłuszczy zwierzęcych i cukru, gdyż to one powodują podnoszenie się cholesterolu we krwi, który ma wielki udział w powstawaniu miażdżycy naczyń, która doprowadzić może do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego czy otępienia.