Bitcoiny – nowoczesne sposoby na inwestycje finansowe

Inwestowanie w waluty to stara, sprawdzona i dobrze znana metoda na zarabianie pieniędzy. Polega na obserwowaniu kursu wymiany i skupie przy jak najniższej wartości pieniądza, a sprzedaży kiedy uznamy że jego wartość jest odpowiednio wysoka. Jak każda inwestycja, oprócz możliwości zarobku, obarczona jest ryzykiem straty. Nowym sposobem na inwestowanie są, cieszące się coraz większą popularnością, krypto-waluty. 

Skąd się biorą bitcoiny?

bitcoiny - koparkaNajbardziej popularną i najmocniejszą krypto-walutą jest Bitcoin (BTC). Zaletą wirtualnych pieniędzy jest to że można je wysłać w dowolnie wybrane miejsce z dostępem do Internetu. Nie można ich także podrobić ani dodrukować. Kryptowaluty, tak jak zwykłe pieniądze, można kupić. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które są wydawane i regulowane przez poszczególne rządy, „pieniądze elektroniczne” są uzyskiwane poprzez kopanie (ang. mining). Liczba bitcoinów które górnicy (użytkownicy zajmujący się wydobywaniem bitcoinów i utrzymaniem sieci) są w stanie wykopać wynosi 21 milionów. Urządzenie pozyskujące bitcoiny – koparka, to układ elektroniczny przystosowany do wykonywania skomplikowanych obliczeń i powtarzalnych operacji na dużej ilości danych. Koparkami mogą być procesory i karty graficzne. Te drugie są znacznie bardziej wydajniejsze i szerzej stosowane. Koparki o największej mocy zbudowane są w oparciu o procesory ASIC. Wydobywać można w pojedynkę lub w kopalniach zrzeszających górników. Co zostanie wytworzona maksymalna dostępna ilość bitcoinów? Użytkownicy  będą utrzymywani z prowizji za przelewy.

Kiedy powstał bitcoin, nikt nie spodziewał się że będzie to aż tak mocna waluta. Za sprawą jego sukcesu, powstają coraz to nowsze krypto-waluty. Inwestorzy coraz częściej decydują się na lokowanie swoich pieniędzy w krypto-walutach, rośnie również liczba instytucji akceptujących płatności za ich pomocą. Obecnie kryptowaluty to jeden z najpopularniejszych rodzajów inwestycji.