28-calowe opony rowerowe

Rowery miejskie są aktualnie na fali popularności. Najlepszy sposób na uniknięcie korków w miastach, to własnie przesiadka na rower. Dlaczego jednak miejski? Mają duże, wygodne siedzenia, niską ramę pozwalającą na jazdę nawet w sukience i gwarantują prostą postawę. Jadąc takim rowerem nie zmęczymy się zbytnio, a potrzebne do zabrania ze sobą rzeczy przewieziemy bezpiecznie w koszyku lub na bagażniku. Duże koła zapewniają dobre przełożenie siły.

Co nam daje opona rowerowa?

opona rowerowa 28Odpowiedź na to pytanie jest nie tak oczywista, jak by się wydawało. Oprócz średnicy, opony rowerowe mają także różną szerokość. W rowerach miejskich jest ona najczęściej niezbyt wielka, żeby nie zwiększać oporów toczenia. Ponadto mają też niewielki bieżnik, ponieważ nieprzystosowane są do jeżdżenia po bardziej wymagających nawierzchniach. Dla rowerów miejskich dedykowana jest opona rowerowa 28 cali, o dwa cale większa, niż standardowe opony. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie siły napędu i tym samym, osiąganie większej prędkości przy tym samym nakładzie siły. Opony te są również najczęściej zbrojone, co pozwala na uzyskanie większego ciśnienia, a co za tym idzie, zmniejszenie siły tarcia pomiędzy gumą a asfaltem. Jak więc widać, nawet tak, wydawałoby się, błaha część roweru, jak koło, jest skrzętnie przemyślana i wpasowuje się w wymagania ergonomiczne.

Następnym razem, jak zobaczycie na drodze rower miejski, przyjrzyjcie się dokładnie. Skoro już koła nie stanowią dla was tajemnicy, może jakaś następna część wpadnie wam w oko i postanowicie zgłębić tajniki jej zastosowywania i doboru. Tymczasem polecam przesiąść się na rower, ponieważ żal spędzać tak piękną wiosnę w komunikacji miejskiej. Skorzysta na tym wasze zdrowie, portfel, a także zyskać trochę cennego czasu.